Pracodawca może się wycofać z zakazu konkurencji
Prawidłowo skonstruowana umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy pozwoli pracodawcy na skuteczne uwolnienie się od jej postanowień bez zgody byłego pracownika.
Zgodnie z art. 1012 § 1 kodeksu pracy, pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, mogą postanowić, że po ustaniu stosunku pracy pracownik nie będzie:
- prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani
- świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie, na rzecz podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną.
Taka umowa ma charakter odpłatny – z tytułu przestrzegania zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia pracownikowi należy się odszkodowanie w wysokości nie niższej niż 25 proc. wynagrodzenia, które otrzymał przed ustaniem stosunku pracy, przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.
Niepotrzebny glejt
Niekiedy już po zawarciu umowy o zakazie konkurencji obejmującej okres po ustaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta